ISO 9001:2008 - JAS-ANZ - IAF Türkçe English
 
REFERANSLAR


 
Sunar Mısır

1980’li yıllarda Çukurova bölgesinde pamuk ekim alanlarının azalması ve buna karşın mısır ziraatının artması, mısır türevlerini işleyecek bir fabrikanın kurulması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır.

Hammadde mısır olunca, doğal olarak mısır türevlerinin imalatına yönelik fizibilite etüdleri Yüksek Ziraat Mühendisi ve sanayici Sn. Nuri ÇOMU tarafından 1980’li yıllarda yapılmıştır. O dönemlerde Türk sanayicisinin ihtiyacı olan nişasta, ağırlıklı olarak ithal edilmekte idi. Yurt içerisindeki talep ve ihtiyaç duyulan kalite, o yıllarda karşılanamıyordu.

Bunun üzerine, fizibilite çalışmaları ve bölgesel ihtiyaçlar gözetilerek, Adana’da nişasta ve glikoz şurupları üretmek üzere 1985 yılında yatırımlara başlamıştır. Bir yıl kadar kısa sürede Sn. Nuri ÇOMU’nun da gayret ve teşviki ile tesis 1986 yılında Ocak ayında 50 ton/gün mısır işleme kapasitesi ile Sunar Mısır Entegre Tesisleri San. ve Tic. A.Ş. faaliyete geçmiştir.

1986 yılı Ocak ayında Nişasta ve Dekstrin üretimine başlayan Sunar Mısır A.Ş. aynı yıl içerinde Glikoz Şurupları üretimi için yapmış olduğu yatırımları ile istikrarlı büyümesini sürdürmüştür. Sunar Mısır sürekli gelişim ilkesine uygun olarak yatırımlarına devam etmiş ve 1990 yılında ürettiği mısır özünü işlemek üzere Rafine Yağ üretim tesisini, 1992 yılında tekstil ve kağıt sektörünün gelişmesine paralel olarak Modifiye Nişasta üretim tesisini ve son olarak 2002 yılında Izo-glikoz tesisini tamamlayarak uluslararası ölçekte kapasite ve ürün yelpazesine sahip önemli bir entegre tesis haline gelmiştir.

Bu tarihten itibaren sürekli olarak teknolojisini ve bilgi birikimini arttırarak; gıda, kağıt, oluklu mukavva, kimya ve endüstriyel uygulamalar için geniş bir yelpazede yüksek kaliteli ürünler üretmektedir.
© 2 Adam Yazılım | bilgi@2adam.com.tr | (322) 453 43 43 | Adana, Türkiye